September 16th, 2019
Jeżeli mamy mapę warstwicową wykonaną w dużej skali, to długość doliny potoku, wysokości terenu na jej końcach oraz średni spa- dek doliny można określić z dostateczną dokładnością z mapy. W przypadku braku takiej mapy, jak również w przypadkach gdy długość doliny jest mniejsza niż 1,0 km, wszystkie wyszczególnione wyżej dane należy pomierzyć w terenie. Długość doliny potoku określamy przez pomiar taśmą, wysokość potrzebnych punktów terenu za pomocą niwelacji. Niwelację doliny potoku prowadzi się po wytyczonej uprzednio osi doliny zaznaczonej w terenie palikami. W celu otrzymania spadku doliny należy od osi drogi pomierzyć odległość i wysokość poszczególnych punktów charakterystycznych co najmniej na długości wyraźnie widocznej doliny potoku. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 16th, 2019
Przy przejściu trasy drogi przez rzeki należy przeprowadzić specjalne studia i badania w celu ustalenia miejsca, wymiarów i rodzaju pracy obiektu drogowego. W zależności od warunków lokalnych, ba- dania takie będą mniej lub więcej szczegółowe, jednak zadaniem podstawowym dla wszelkiego rodzaju studiów i badań w związku z zaprojektowaniem obiektu drogowego jest niwelacja rzeki. W celu wykonania tego zadania zakłada się poligon na jednym z brzegów rzeki, a jeżeli teren zalewowy rzeki jest szeroki, dwa poligony na obu brzegach. W drugim przypadku obydwa poligony należy powiązać poprzecznymi poligonami przecinającymi rzekę, aby otrzymać poliqon zamknięty. Poliqon należy pomierzyć (pomiar długości) i zaznaczyć w terenie. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 16th, 2019
Przy dużych szybkościach przepływu jak również w okresie wiatrów zaznaczenie na paliku poziomu wody w rzece można przeprowadzić tylko z dużym przybliżeniem, ponieważ falowanie wody nie pozwala na ustalenie właściwego poziomu. Jeżeli mamy wykonać pomiar przy takiej pogodzie, należy przy brzegu rzeki wykonać rów połączony z rzeką, jednak zasłonięty zarówno od wiatru, jak i od bezpośredniego działania fal. Pal pomiarowy umieszczamy w rowie i wykonujemy pomiar poziomu wody w sposób uprzednio podany. Przy niwelacji na terenie bagnistym w wielu przypadkach trzeba ustawiać instrument niwelacyjny na gruncie bagnistym. Praca w takich warunkach jest trudna i uciążliwa. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 16th, 2019
W celu obliczenia światła mostów dużych i średnich należy sporządzić przekrój poprzeczny rzeki lub potoku, przy czym należy wykonać zdjęcie przekroju doliny rzeki, w części, w której znajduje się woda normalna, oraz w części zalewanej przez wielkie wody. Dla nakreślenia na rysunku przekroju poprzecznego doliny potoku lub rzeki należy przede wszystkim ustalić wysokość poziomu wody w rzece, a następnie wysokość poszczególnych punktów terenu w przekroju do- liny znajdujących się zarówno pod wodą, jak i w terenie zalewu. Pracę zaczynamy od niwelacji na obu brzegach od najbliższych reperów do granicy wody w rzece w punktach A i B. Niwelacja taka daje od razu profil doliny w jej części nad-. wodnej oraz wysokość poziomu wody w sposób tak dokładny, jak w części nadwodnej, ponieważ punkty charakterystyczne terenu .są ukryte pod wodą. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 16th, 2019
Przy pomiarach przekrojów poprzecznych rzek i potoków ustala się również najwyższy poziom wysokiej wody. Jest to najwyższy poziom wody powodziowej, jaki kiedykolwiek został zaobserwowany. Ustala się przez przerzucenie linki stalowej z jednego brzegu na drugi. Przy rzekach szerszych pomiar taki wymaga zastosowania metody wyznaczania odległości niedostępnych. z zastosowaniem teodolitu i taśmy stalowej. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 16th, 2019
Materiał polowy, tj. szkice, notatki, dzienniki itp., służy do wykonania projektu drogowego lub mostowego. Materiał ten jest więc nie- zbędną podstawą do wykonania projektu i powinien mieć odpowiednią wartość. Nie zawsze wykonujący zdjęcia I i pomiary polowe jest jednocześnie projektantem; w wielu przypadkach materiał polowy zostaje przekazany innej osobie, która materiał ten opracowuje. W wielu przypadkach również autor zdjęć terenowych, sam wykonując projekt, ma trudności wskutek niedostatecznego zakresu opracowanego przez siebie materiału. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 16th, 2019
Wyniki pomiarów polowych są nanoszone w postaci: 1) planów warstwicowych jako materiału pomocniczego do trasowania drogi; 2) planów sytuacyjnych, sporządzanych na podstawie pomiarów sytuacyjnych, nawiązanych przeważnie do osi projektowanej drogi; 3) planów zlewni, na podstawie których określa się położenie i wielkości obiektów drogowych; 4) planów szczeqółowych, wykonywanych w nieco większej skali (1 : 500 lub nawet 1 : 200 i 1 : 100), które są podstawą do szczegółowego zaprojektowania specjalnych urządzeń droqowych, jak mury oporowe i podporowe, skrzyżowania, serpentyny itp. 5) przekrojów poprzecznych droqi. 6) profilu podłużneqo drogi z uwzględnieniem wszystkich elementów potrzebnych do przeniesienia danych wysokościowych w tere. 7) przekrojów poprzecznych i podłużnych łożysk potoków i ścieków; 8) szczegółowych rysunków obiektów drogowych, tj. przepustów i mostów o świetle do 10 m. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 16th, 2019
Wyniki pomiarów polowych nanosi się za pomocą podziałki i kątomierza. Plany sytuacyjne rysuje się zazwyczaj na papierze gładkim; wszelkiego rodzaju przekroje poprzeczne drogi, przekroje normalne oraz przekroje łożysk potoków nanosi się na papier lub kalkę milimetrową, co ułatwia zarówno pracę nanoszenia, jak i odczytywanie robocze rysunków. Profile podłużne również nanosi się na papier lub kalkę milimetrową. Dla rysunków, które mają być powielane przez odbicie na papierze światłoczułym, jest- rzeczą bardzo ważną odpowiednie wykonanie matryc. Dlatego też zaleca się wykonywanie wszelkich przekrojów poprzecznych i profilów podłużnych na kalce milimetrowej, ponieważ po odbiciu na papierze światłoczułym siatka papieru milimetrowego poz- woli zarówno na łatwe wykonywanie wszelkiego rodzaju pomiarów bezpośrednio na rysunku (powierzchnie, odległości itp.), jak i na doraźne poprawianie i uzupełnianie rysunków roboczych. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 16th, 2019
Charakterystyka i dobór pomp wirowych Pompy wirowe budowane są dla stałej liczby obrotów (n/min) i mają dla określonej wydajności Q i określonej wysokości tłoczenia H najwyższą sprawność. Przy zmianie H (zasilanie hydroforów, zbiorników grawitacyjnych z zasilaniem przy dnie) zmienia się wydajność Q. Odwrotnie, zmiana Q (zmiany rozbioru wody w sieci) wpływa na zmianę H. Zmieniają się również: N – moc pobierana w KM, oraz 17 – współczynnik sprawności pompy. Zależności te można przedstawić: Funkcje powyższe w ujęciu graficznym, przy stałej ilości obrotów n, dają tzw. Read the rest of this entry »
Comments Off
September 16th, 2019
Comments Off